תזונה ומחלת הסרטן

 • מניעה

  אורח חיים בריא הכולל הימנעות מעישון, הגבלת שתיית אלכוהול, שמירה על משקל גוף תקין, ביצוע פעילות גופנית סדירה ותזונה בריאה יכולות להפחית את הסיכון לחלות בסרטן. סיכום הידע המחקרי מצביע על כך שתזונה עשירה בדגנים מלאים, ירקות, פירות וקטניות ומצד שני הפחתת הצריכה של מזונות ומשקאות עתירי קלוריות וסוכר, בשר אדום ובעיקר בשר מעובד יכולות להפחית את הסיכון לחלות בסוגי סרטן שכיחים כגון סרטן השד, המעי הגס והקיבה. מחקרים עדכניים מראים שאפשר למנוע יותר משליש (!) ממקרי הסרטן ע"י אימוץ הרגלי חיים בריאים.

  WhatsApp%20Image%202019-12-13%20at%2017.

  לקריאה נוספת:
  סיכום ההמלצות למניעת סרטן של המוסד האמריקאי לחקר הסרטן וקרן חקר הסרטן הבינלאומית.
  (באנגלית). 

 • טיפול בזמן מחלה פעילה וטיפולים

  לשמירה על מצב תזונתי תקין יש תפקיד מרכזי בהחלמה ממחלת הסרטן. המחלה עצמה עלולה לגרום לשינוי בתיאבון ולירידה בצריכת המזון. הטיפולים השונים הניתנים לחולה עלולים לגרום לתופעות לוואי כגון חוסר תיאבון, בחילה, שינויים בחוש הטעם, פצעים בפה, חוסר רוק, שילשולים, עצירות ועוד. עם קבלת האבחנה מומלץ לפנות לדיאטנית לייעוץ וליווי תזונתי מתאים. 

  IMG_3443_edited.jpg

  לקריאה נוספת:
  המלצות תזונה מ
  אתר האגודה למלחמה בסרטן

 • תזונה לאחר ההחלמה

  בשנים האחרונות עם התקדמות האיבחון והטיפול הרפואי חלה ירידה בשיעורי התמותה מסרטן.
  לפי נתוני משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן נכון לסוף שנת 2017 חיו בישראל כ-91,000 איש אשר החלימו או מתמודדים עם סרטן. התחזית לעתיד היא שמספר המחלימים יעלה בכל שנה. לאחר ההחלמה וההתאוששות מומלץ לאמץ את עקרונות התזונה למניעת סרטן. אימוץ הרגלי תזונה אלו עשוי להפחית את הסיכון להישנות המחלה ולהפחית את הסיכון לחלות במחלות כרוניות אחרות כגון סוכרת ומחלות לב וכלי דם. 

  IMG_3418_edited.jpg

2020 בת רפאלי דיאטנית קלינית